Recenze: Zdravé otužování (Kneippova metoda) – Renata Raduševa Herber
S rostoucí popularitou otužování nám s touto tématikou na knihkupeckém pultu přibývá stále více a více nových knih. Jednou z nich je také kniha Zdravé otužování od Renaty Raduševy Herber. Tato kniha se však od většiny z nich významně odlišuje.
Zdravé otužování
Kniha se dívá na otužování z pohledu vodoléčby. Popisuje Kneippovu metodu, kterou koncem 19. století sepsal na základě svých životních zkušeností sám Sebastian Kneipp (bavorský katolický farář a léčitel).
VSTUPTE BEZPEČNĚ DO SVĚTA OTUŽOVÁNÍ A UZDRAVTE SVÉ TĚLO S KNEIPPOVOU METODOU.
Kneippova metoda
V úvodu knihy popisuje životní příběh Sebastiana Kneippa, co ho k otužování přivedlo. Jak se v mládí při studiích fyzicky i duševně zhroutil, a i přes pomoc lékařů jeho zdraví chřadlo. V těžce v nemocném stavu se rozptyloval čtením knih. Až jednoho dne narazil na knihu O léčivé síle čerstvé vody.
V knize Renata Raduševa Herber popisuje samotnou Kneippovou metodu. Ta by se dala v pár slovech shrnout asi takto: „Působením teplé a studené vody na kůži dráždíte autonomní nervový systém, který pak k činnosti aktivuje systém imunitní. V těle se zvýší zásobování kyslíkem, živinami a stopovými prvky do všech buněk v těle. Tělo je tak podníceno k vlastní práci na odstranění problému…“. Zní to jako zázrak, který dostatečně dokázal svou praxí. Stručně zde zmiňuje, jak vznikají nemoci a jak kontrolovaná práce s vodou způsobuje uzdravení.
Způsoby otužování
Způsobům otužování a celkovému využívání vody věnuje autorka velkou část knihy. Popisuje zde nejen jakým způsobem je možné provádět jednotlivá otužování (chození bos, koupele, zábaly, obklady, polévání, parní lázně atd.), ale také zde vysvětluje, jak klíčová je délka a kvalita provedení těchto otužování pro jejich příznivé účinky na tělo. Jak už to v životě bývá, všeho moc škodí. V knize proto často zmiňuje také negativní účinky, pokud budeme mít snahu léčebné postupy urychlit nebo je dokonce přehánět.
Proč je dobré obklady před aplikací namáčet do odvarů a nálevů z léčivých bylin. Jaké byliny a jak tyto odvary připravit? Proč je důležité zakončovat teplé koupele krátkou studenou sprchou? Vše se v této knize Zdravé otužování dočtěte.
Vliv otužování na nemoci
V druhé části knihy Renata Raduševa Herberová popisuje, jak využít vodu jako lék pro cca konkrétních 70 nemocí. Každou z nemocí zde rozebírá a krátce zde popisuje, jaký druh léčby se k dané nemoci hodí.
Každého otužilce přivedla k otužování jiná cesta. Někoho přivedl kamarád(a), někoho problémy se zdravím, někoho popularita otužování v posledních letech umocněná zveřejňováním fotek celebrit na Instagramu a někoho jen touha o překonání osobní bariéry z ponoření se do ledové vody.
Pokud to člověk s otužováním myslí vážně a rád by se dozvěděl o blahodárných účincích vody na lidské tělo, určitě stojí za to se s Kneippovou metodou seznámit. A to ať už prostřednictvím této knihy nebo z jiného zdroje. Metodou, která již desítky let mnoha lidem pomáhá zvýšit imunitu, pohodu či blahodárně působí na některé zdravotní potíže.
Všem otužilcům přeji krásný den!
Seznam všech článků naleznete zde.
Máte chuť zveřejnit svou recenzi o nějaké knize? Pošlete nám ji mailem s fotografiemi na info@otuzmista.cz. Rádi ji pod vaším jménem zveřejníme.